Zalety i wady treningów w domu

Treningi często kojarzą nam się z siłownią lub fitness klubem, rzadko jednak przywodzą nam na myśl aktywność fizyczną w domu. Być może jest to spowodowane tym, że mieszkanie kojarzy nam się z odpoczynkiem, spokojem i relaksem, a nie z wyciskaniem siódmych potów. Warto jednak to zmienić, gdyż takie domowe treningi mogą przynieść nam wiele korzyści. Mają one oczywiście również swoje wady, ale to, jak ostatecznie je ocenimy zależy tylko od nas i od celu, który chcemy osiągnąć.

Zacznijmy od wad treningów domowych, ponieważ tych jest zdecydowanie mniej, aniżeli zalet. Przede wszystkim jest nią brak profesjonalnego sprzętu. Niektóre ćwiczenia nie sposób jest wykonywać bez takowego wyposażenia, dlatego ogranicza to nas w kwestii wyboru poszczególnych części treningu. Nie jest to jednak wada nie do pokonania. Z powodzeniem można tutaj zastosować „domowej roboty” zamienniki, jak chociażby butelki z wodą, które mogą pełnić funkcję hantli. Zamiast steppera można użyć niewielkiego bloku, na przykład z drewna, który posłuży jako stopień. Takie alternatywy nie są koniecznością- da się wykonywać treningi bez ich użycia, ale równie dobrze można zakupić odpowiedni sprzęt za stosunkowo niską cenę, jeśli postawimy na rzeczy używane, dostępne na różnych stronach internetowych. Kolejną wadą ćwiczeń w domowym zaciszu jest fakt, że nikt nas wtedy nie kontroluje, sami więc musimy posiadać silną wolę i samozaparcie, by nie dać się zwieść pokusom. Towarzyszy temu czasem także mniejsza motywacja- to właśnie widok innych osób, które ruszają się równie intensywnie jak my powoduje, że odczuwamy pewną chęć rywalizacji i nie chcemy być gorsi. Dodatkowo fakt, że w siłowni czy w fitness klubie ktoś na nas patrzy sprawia, że boimy się zostać skrytykowani i dajemy z siebie więcej, by zdobyć szacunek. W zasadzie na tym kończą się wady takiego domowego treningu. Jego zalety są o wiele obszerniejsze.

Podstawowym atutem wykonywania treningów w domu są jego niskie koszty. Chodzenie do siłowni wymaga od nas uiszczania odpowiedniej opłaty za wstęp, co często bywa czynnikiem decydującym, by z niej zrezygnować. Wiele osób nie stać na to, by wydawać pieniądze na robienie w miejscach publicznych tego, co spokojnie może zrobić w domu. Tak właśnie jest z ćwiczeniami. Domowy trening nie generuje żadnych kosztów, dlatego jest odpowiedni dla każdego, niezależnie od stopnia zamożności. Poza tym ćwiczenie przy ludziach w wielu ludziach wywołuje strach lub poczucie wstydu. Szczególnie jawi się to na początku, gdy nie radzimy sobie jeszcze nawet z podstawowymi ćwiczeniami, a nasze ciało nie prezentuje się najlepiej. Uprawianie sportu w domu jest doskonałym przygotowaniem do bardziej zaawansowanych czynności, które można wykonywać właśnie w siłowniach. Po takim nabyciu doświadczenia będziemy już znali swoje możliwości i niestraszne będą nam sprzęty sportowe. Oprócz tego ćwiczenia w domu to większe poczucie swobody, dzięki czemu będziemy je wykonywać staranniej i intensywniej, co przynosić będzie lepsze rezultaty. Wstydliwość na siłowni, chęć schowania się przed wszystkimi sprawia, że do każdego ruchu mniej się przykładamy. Kolejnym atutem treningów w mieszkaniu jest dowolność wykonywanych ćwiczeń- nikt nas nie ocenia, nikt niczego nie narzuca, o wszystkim decydujemy sami. Fantastyczna jest również możliwość stworzenia własnego klimatu. Nie musimy tutaj zakładać słuchawek na uszy, by nie denerwować innych ludzi swoją muzyką. U siebie w domu to my decydujemy o muzyce, oświetleniu czy otwarciu okien. Nie jest konieczne także dostosowywanie stroju do ogólno przyjętych wymagań, a jedynie do naszej wygody.

Wyższość zalet domowych treningów nad ich wadami sprawia, że jest on wart tego, by sprawdzić, czy jest właśnie dla nas. Efekty takiej aktywności fizycznej czasem mogą przychodzić dość powoli, potrzeba cierpliwości. By zwiększyć i przyspieszyć rezultaty warto sięgnąć po odpowiednią suplementację. Przyda się tutaj spożywanie bogatych odżywek białkowych, dostępnych w sklepie MUSCLE ZONE, które pozwolą na regenerację zmęczonych mięśni. Obecne w asortymencie boostery treningowe pomogą zwiększyć intensywność wykonywanych ćwiczeń poprzez poprawę wytrzymałości, natomiast spalacze tłuszczu sprawdzą się podczas zrzucania zbędnych kilogramów. Szczególnie ważna jest suplementacja witamin i minerałów. Redukcja kalorii powoduje, że spożywamy mniej składników odżywczych i to właśnie wtedy należy sięgnąć po odpowiednie preparaty, które uzupełnią braki. MUSCLE ZONE oferuje szeroki wachlarz suplementów diety z witaminami oraz minerałami, przy czym istnieje tutaj podział ze względu na płeć, co jest niezwykle istotne, ponieważ kobiety i mężczyźni mają różne zapotrzebowanie zarówno na kalorie, jak i na składniki odżywcze. Jeśli zapewnimy naszemu zmęczonemu treningami organizmowi to, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania i budowy mięśni, w stosunkowo krótkim czasie zobaczymy rezultaty naszej ciężkiej pracy, przy czym ćwiczenia w domu nie będą stanowić żadnej przeszkody.