Jak przygotować się do treningu w domu?

Trening w domu może być przeprowadzony bardzo profesjonalnie pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku istotnych zasad. Przede wszystkim, aby dał pożądane rezultaty, powinien być regularny. Ważne jest też przygotowanie do treningu w domu, które da nam możliwość przyzwyczajenia się do stałego wysiłku fizycznego.

Przygotowanie do ćwiczeń w domu

Trening wykonywany w domu nie musi być monotonny i mało efektywny. Przede wszystkim daje nam możliwość ruchu w takim momencie dnia, w którym mamy najwięcej energii i odpowiednią ilość czasu. Ważne jest prawidłowe przygotowanie do aktywności, aby uniknąć poważnych kontuzji, które z powodu niewiedzy zdarzają się często u osób początkujących. Pamiętajmy o wyborze zestawu ćwiczeń, który będzie dopasowany do naszych możliwości. Jeśli nigdy wcześniej nie trenowaliśmy np. siłowo, to wybieranie bardzo obciążających ćwiczeń z dużymi ciężarami jest złym pomysłem i dobrą drogą do naciągnięcia mięśni. Ćwiczenia możemy skonsultować z trenerem personalnym lub fizjoterapeutą. Ci specjaliści na pewno doradzą nam bezpieczne formy ruchu. Dlaczego wybór ćwiczeń do naszych możliwości jest ważny? Podczas treningu łatwo można przeciążyć mięśnie i stawy, zwłaszcza jeśli wcześniej nie ćwiczyliśmy zbyt często. Do tego dochodzi również problem różnych schorzeń, na które możemy cierpieć. Fizjoterapeuta może pomóc je nam złagodzić za pomocą odpowiedniej dawki ruchu. Musi być on jednak dopasowany do naszego problemu. 

Jeśli nie mamy żadnych przeciwwskazań do wykonywania określonych ćwiczeń, możemy ułożyć plan treningu. Skupmy się raczej na ćwiczeniach obwodowych, czyli takich, które obejmuje mięśnie zarówno górnej, jak i dolnej części ciała. Jednego dnia ćwiczmy więcej z ciężarkami, z kolei kolejnego możemy wprowadzić trening aerobowy. W Internecie możemy znaleźć wiele ćwiczeń, które obejmują różne partie ciała. Zanim zaczniemy trening w domu, warto zapoznać się z techniką ich wykonywania. Możemy poćwiczyć ją przed lustrem, by każdy ruch był dokładny i wyważony. Na początku bardziej skupmy się na szlifowaniu techniki niż na liczbie powtórzeń. 

Co będzie potrzebne podczas treningu w domu?

Trening w domu warto rozpocząć, kiedy będziemy mieli przy sobie kilka akcesoriów. Nie potrzebujemy drogocennego i profesjonalnego sprzętu. Wystarczy odpowiednia mata, dwie butelki wody oraz ręcznik. W sklepach sportowych można kupić m.in. gumy do rozciągania, które bardzo przydadzą się w trakcie treningu, zwłaszcza pod jego koniec, kiedy będziemy wykonywać streching. W późniejszym czasie możemy zainwestować np. w orbitrek, ale nie zawsze jest on konieczny. Do wielu ćwiczeń za to na pewno sprawdzi się mata. Powinna mieć antypoślizgową powierzchnię, a także być odpowiednio gruba. Dzięki niej możemy z łatwością wykonać brzuszki czy planki, czyli tzw. deskę. W ten sposób uchronimy plecy i ręce przed nadmiernym obciążeniem. Dwie butelki wody mogą z łatwością zastąpić nam ciężarki, jednak gdy wdrożymy się w ćwiczenia, warto zainwestować w hantelki o mniejszej masie. Dla kobiet na początek wystarczą ciężarki 1 kilogramowe. 

Jaki strój do treningu w domu?

Efektywny trening nie obędzie się bez odpowiedniej odzieży sportowej. Świadomość osób aktywnych stale rośnie, dzięki czemu doskonale zdają sobie sprawę, w jaki sposób konkretne ubrania mogą pomóc w ćwiczeniach. Podczas codziennej aktywności przydadzą się legginsy termoaktywne, które dostaniemy niemalże w każdym sklepie sportowym. Są one wykonane ze specjalnych materiałów (najczęściej z poliestru z dodatkami), które doskonale odprowadzają ciepło i wilgoć na zewnątrz. Dodatkowo, w takich sklepach, możemy znaleźć różnorodne wzornictwo odzieży sportowej. Ostatnimi czasy największą popularnością cieszy się odzież patriotyczna, którą chętnie ubierają Polacy do codziennych treningów. 

Do legginsów warto dokupić również rashguardy. Podobnie jak legginsy, są one wykonane z oddychających tkanin. Dodatkowo, ten typ koszulek charakteryzuje się doskonałym dopasowaniem do ciała i braku zwijania materiału podczas intensywnych ruchów. Pamiętajmy także o wygodnych butach sportowych.