menu1menu2menu3menu4menu5
menu1menu2menu3menu4menu5menu6
menu1menu2menu3

REJONY I ODCINKI OBRONY

REJONY I ODCINKI OBRONY
ORAZ ZGRUPOWANIA W CZASIE POWSTANIA:

- ŚRÓDMIEŚCIE Północ - dowódca płk "Radwan" Edward Pfeiffer

Terenem powierzonym Grupie Śródmieście-Północ był Rejon IV Obwodu I(Śródmieście) - to jest na zachód od ilucy Marszałkowskiej aż po Dworzec Gdański na północy i po Aleje Jerozolimskie na południu. Po zakończeniu Walk na Woli i przecięciu miasta na osi Mostu Kierbedzia obszar funkcjonował jako podzielony na dwie części - północną i południową. Po odcięciu od dowództwa Grupy Śródmieście-północ pozostające tam oddziały Batalionu "Chrobry II" i "Batalionu "Łukasiński" wraz z oddelegowanym ze zgrupowania "Róg" Batalionem "Gozdawa" utworzyły Zgrupowanie "Kuba-Sosna".

zgrupowanie "Chrobry II"
zgrupowanie "Bartkiewicz"
zgrupowanie "Gurt"
batalion "Kiliński"
batalion "Rum"
batalion "Hal" im. Sowińskiego
batalion "Harnaś"

 

- ŚRÓDMIEŚCIE Południe - dowódca ppłk "Sławbor" J. Szczurek-Cergowski

odcinek wschodni "Bogumił":

batalion "Miłosz"
batalion "Ruczaj"
zgrupowanie "Kryska"
batalion "Tum"
batalion "Tur"
oddział AL "Stach"

odcinek zachodni "Topór":

batalion "Golski"
batalion "Zaremba-Piorun"

odcinek północny "Sarna":

batalion "Bełt"
batalion KB "Sokół"
batalion "Stefan"
odwód
batalion "Iwo-Ostoja"

 

- STARE MIASTO w ramach"Grupy Północ" - dowódca płk "Wachnowski" Karol Ziemski

odcinek północno-zachodni

zgrupowanie "Radosław"

brygada "Broda 53"

batalion "Zośka"
kompania "Topolnicki"
oddział motorowy "Żuk"
oddział kob "Dysk"

batalion "Parasol"
batalion "Miotła"
batalion "Pięść"
batalion "Czata 49"

zgrupowanie "Leśnik"

odcinek zachodni

zgrupowanie "Kuba"-"Sosna"

batalion "Chrobry I"
zgrupowanie "Łukasiński"
batalion "Gozdawa"
oddział "Barry"

odcinek południowo-wschodni

zgrupowanie "Róg"

batalion "Bończa"
batalion WSOP "Dzik"
batalion "Gustaw"
batalion KB "Nałęcz"
batalion "Antoni"
batalion harcerski "Wigry"
batalion AL. "Czwartacy"
104 kompania ZSP
oddział PWPW-PWB/17/5 wcielony później do oddz. "Leśnik"

odwód

batalion NSZ "Koło"

 

- OCHOTA

wymarsz części oddziałow do lasu, broniły się do 11 sierpnia
"Reduta" Wawelska" - por "Stach" Jerzy Gołębiowski
"Reduta Kaliska" - por "Gustaw" Andrzej Chyczewski

 

- POWIŚLE - dowódca kpt. "Krybar" Cyprian Odorkiewicz

Grupa Bojowa "Krybar"

batalion "Bicz" oddzia odcięty od Starego Miasta rejonu "Róg"
batalion "Konrad" oddz odcięty od Starego Miasta rejonu "Róg"
załoga Elektrownia

 

- CZERNIAKÓW - dowódca kpt. "Kryska" Zygmunt Netzer, ppłk "Radosław" Jan Mazurkiewicz

Zgrupowanie "Kryska"
Zgrupowanie "Radosław" (od 7 września 1944)

 

- ŻOLIBORZ - dowódca ppłk "Żywiciel" Mieczysław Niedzielski

zgrupowanie "ŻAGLOWIEC" - (Rejon 1 Żoliborz) - kpt. Marian Kamiński "Żaglowiec".

zgrupowanie "ŻMIJA" - (Rejon 2 Marymont) - rtm. "Żmija" Adam Rzeszotarski.

zgrupowanie "ŻUBR" - (Rejon 3 Bielany) - mjr "Żubr" Władysław Jeleń - Nowakowski.

zgrupowanie "ZYRAFA' - (Rejon 4 Powązki) - kpt. Kazimierz Nowacki ps. "Żyrafa" , ppor. "Tatar" Ryszard Wołczyński.

zgrupowanie ZNIWIARZ" - (Rejon 5) - kpt. "Szeliga" Mieczysław Morawski,

zgrupowanie "ZBIK" - (Rejon 6 Dolny Żoliborz) - kpt. "Sławomir" Witold Plechawski.

 

- MOKOTÓW - dowódca ppłk "Karol" Józef Wacław Rokicki

pułk "Baszta"

batalion "Bałtyk"
batalion "Olza"
batalion "Karpaty"

pułk "Waligóra"

batalion "Ryś"
batalion "Oaza"
plutony Dywizjonu "Jeleń" 7 pułku ułanów lubelskich
grupa artyleryjska "Granat"
1 pułk szwoleżerów "Góral"

 

- PRAGA - dowódca ppłk "Bober" Antoni Władysław Żurowski

 

- PUSZCZA KAMPINOSKA - dowódca kpt "Szymon" Józef Krzyczkowski, od 16.08.44 mjr "Okoń" Alfons Kotowski

Grupa "Kampinos"

pułk "Palmiry-Młociny"

 

- LASY CHOJNOWSKIE i KABATY

zgrupowanie "Lasy Chojnowskie"

batalion "Grzegorz"
batalion NSZ im. Mączyńskiego

 

ZGRUPOWANIA w czasie powstania

Zgrupowanie I "Róg"
Zgrup II
Zgrupowanie III "Konrad"
Zgrupowanie IV "Gurt"
Zgrupowanie V "Kryska"
Zgrupowanie VI "Golski"
Zgrupowanie VII "Ruczaj"
Zgrupowanie VIII "Krybar"
Zgrupowanie IX "Kiliński"
Zgrupowanie X "Kiliński"
Zgrupowanie XI "Kuba - Sosna"
Zgrupowanie XII "Łukasiński"

Zgrupowanie "Bartkiewicz"
Zgrupowanie "Radosław"
Zgrupowanie "Chrobry II"

Zgrupowanie "Trzaska"
Zgrupowanie "Harnaś"

 

Wszelkie zauważone błędy, nieścisłości, uzupełnienia i uwagi prosimy kierować na skrzynkę kontaktową.